Wyjście na taras

Tras doceniamy szczególnie latem, gdy stanowi on przedłużenie dziennej strefy i gdy zostanie odpowiednio połączony z wnętrzem. Pełni wtedy funkcje jadalni, części wypoczynkowej czy gościnnej, gdy urządzamy przyjęcie czy po prostu grila na tarasie. Coraz częściej decyduje on o nowoczesnym wyglądzie całego domu, wpływa na jego funkcjonalność oraz stanowi idealną strefę relaksu i kontaktu z naturą. Stąd, tak istotny jest prawidłowy wybór drzwi balkonowo-tarasowych, by dodawały uroku i przyczyniały się do zwiększenia komfortu użytkowania. 

Salon z wyjściem na taras jest przecież nie tylko praktyczny, ale ma również atrakcyjny wygląd. Zaletą drzwi tarasowych jest duża ilość światła dziennego dostającego się do wnętrza pomieszczenia i błyskawiczny dopływ świeżego powietrza. Łatwo jest uzyskać takie przeszklenie tworząc konstrukcję z kilku skrzydeł i stałych przeszkleń. Dobrze, jeśli nie są rozwierane, ponieważ po otwarciu nie zajmują miejsca we wnętrzu, pozwalając na dowolną jego aranżację.

Energooszczędność okna zaczyna się od szyb

Wybierając okna należy uważać, aby nie pomylić parametrów technicznych całego okna z parametrami jego elementów. Współczynnik przenikalności cieplnej U,  określający jak ,,ciepły" jest dany element, funkcjonuje w opisach technicznych z rozmaitymi indeksami. Na przykład skrót Uw oznacza współczynnik całego okna, ale już Ug - współczynnik samej szyby. Dlatego tak ważne jest, aby poprawnie czytać specyfikację techniczną okien. Okna z szybą o dobrym współczynniku Ug ( czyli okna z tzw. ,,ciepłą" szybą) wcale nie muszą mieć jako całość równie dobrego współczynnika Uw. Wynika to stąd, że znaczenie dla energooszczędności ma nie tylko szyba, ale również pozostałe elementy okna oraz jego wielkość.

Jakie więc okna wybrać? Ilu komorowe okna polecane są do różnego rodzaju budynków? Okna 2-szybowe zalecane są w przypadku tzw. starego budownictwa, tj.budynków wybudowanych w latach 80-tych i wcześniej. Izolacja, jaka najczęściej zastosowana jest w takich budynkach oraz rodzaj wentylacji nie preferują okien z 3-szybowym pakietem. Jeżeli jednak budujemy nowy dom, to warto zakupić okna z dodatkową szybą, które mogą osiągnąć współczynnik ciepła poniżej 1,0 w/m2K, jak np. okna IGLO ENERGY DRUTEX.
Okna 3-szybowe są standardem w tzw. domach pasywnych, czyli takich w których zużycie energii w trakcie eksploatacji ograniczone jest do minimum - poniżej 15 kWh/(m2-rok).